augusts-septembris
3031010203040506070809101112

diskusijas

 • trešdiena, 09.09
  Zane Radzobe, www.diena.lv
  Dievs detaļās. Žeroms Bels un es
  Vai izrāde ir lekcija? Drīzāk – brīva meditācija par plašu tēmu loku. To, vai meditācija būs intelektuāla vai emocionāla, izšķirs vien paša personība, bet godīgi skatoties (t.i., ieguldot savu enerģiju un darbu) izrāde nespēj likt vilties.
 • otrdiena, 08.09
  Baņuta Rubess
  Lekcija par mākslas esamību
  Sen nav redzēts, ka mākslinieks sarkst publikas sajūsminātu aplausu iespaidā, taču tā notika vakar pēc lekcijas Pičets Klunčuns un es.
 • svētdiena, 06.09
  Irbe Treile
  Ineses Mičules daudzpunkte
  ...stāsti man par... es uztvēru kā ļoti simpātisku skici un daudzsološu eksperimentu platformu. Kaitinošās daudzpunktes izrādes nosaukumā attaisnojas – es ceru, ka tās ir kā solījums turpinājumam nākotnē.
 • sestdiena, 05.09
  Orests Silabriedis
  Kurš bija Cibiņš?
  Jocīgi – ne tās vieglākās tēmas aplūkojoša izrāde tomēr atstāj patīkamu vieglu iespaidu. Vecāki un skolotāji, atrodiet iespēju noskatīties "Kauju pie…"!
 • piektdiena, 04.09
  Inga Rozentāle
  Eksperiments "Oāze"
  "Oāzes" pieteikums ir skarba patreizējās Latvijas situācijas pirmsapokalipses sajūtas analīze, taču idejas iemiesošanās tēlos, darbībā un laiktelpā nav izdevusies.
 • otrdiena, 01.09
  Inta Balode
  Kabatas formāta cirks
  Galvenais - ilgi un rūpīgi trenēties un mīlēt cirku par spēju ļaut redzēt to, kas nemaz neeksistē.
 • otrdiena, 01.09
  Zane Radzobe, Diena
  Divas atsauksmes par "Cirku tuvplānā"
  Zemāk divas atsauksmes: 1) skeptiķiem un īgņām; 2) bērniem un romantiķiem.
 • otrdiena, 01.09
  Solvita Krese
  Dievs ir skaistums
  Nu pasakiet kāds, vai otrā daļa piedāvāja kādu atrisinājumu ? Jo man jau likās, ka pirmās daļas beigās viss arī bija pateikts.
 • pirmdiena, 31.08
  Laura
  Festivāls ir sācies!
  Svētdien ar Kristiana Smedsa minimālistiski krāšņo izrādi "Dievs ir skaistums" Rīgas kinostudijas paviljonā sākās festivāls Homo Novus. Tālāk būs dažas bildes no izrādes, lai gan mūsu fotogrāfam Anrijam nebija viegli no visa tā skaistuma izvēlēties...
 • pirmdiena, 17.08
  Norit mēģinājumi
  Valtera izrādei "Oāze" un Ineses darbam "...stāsti man par..." pagājušajā nedēļā notika pirmie publiskie mēģinājumi.
 • otrdiena, 28.07
  Pirmie treniņi beigušies
  Pagājušajās brīvdienās darbu pie savām jaunajām izrādēm sāka Inese Mičule un Valters Sīlis. Izrāžu iecere divas dienas karstās diskusijās tika apspriesta ar jauno režisoru "treneriem" Mihalu Zadaru no Varšavas un Roku Vevaru no Ļubļanas.
Cube-Media

 

HN iesaka

kukaraga un Baltā nakts Anrija bildēs!

Anrija svaigākās bildes no izrādēm "...stāsti man par..." un "Kauja pie..."

Anrija bildes no izrādes "Bērni, putni un puķes" un  bildes no izrādes "Cirks tuvplānā"

Anrija bildes no izrādes "Dievs ir skaistums" un festivāla atklāšanas

Skatuves mākslas studentiem un jaunajiem profesionāļiem piedāvājam rīta sarunas ar festivāla viesmāksliniekiem!

Anrija Požarska bildes no ...stāsti man par... un Oāze mēģinājumiem.

Biļetes uz visām festivāla izrādēm - arī Jaunā Rīgas teātra kasē!

Skatuves mākslas studentiem - īpašas cenas uz visām festivāla izrādēm.

 

par festivālu

HOMO NOVUS IR KLĀT!

Šosvētdien sākas astotais Starptautiskais Jaunā Teātra festivāls “Homo Novus”- vienīgais festivāls Latvijā, kas jau kopš 1995. gada iepazīstina skatītājus ar labāko un interesantāko, kas noticis Eiropas teātrī.  Festivāla programma, kurā būs skatāmas gan teātra, dejas un cirka izrādes, gan filmas un divas pirmizrādes, lieku reizi apliecina, cik daudzveidīga un bagāta ir skatuves mākslas kultūra un ir organizēta tā, lai cītīgākie skatītāji varētu noskatīties visu programmu. To iesakām ikvienam, jo visas festivāla izrādes kopā radīs īpaši spilgtu teātra piedzīvojumu!

Festivālu atklājam ar mūsu skatītāju iemīļotā somu režisora Kristiana Smedsa 2000. gada izrādes „Dievs ir skaistums” atjaunoto versiju, kas ir divus dažādu laikmetu mākslas autsaideru –19. gadsimta nogales somu gleznotāja Vilho Lampi un 21. gadsimta režisora Kristiana Smedsa - dialogs par radošā cilvēka sūtību, ko Rīgas kinostudijas paviljonā izspēlēs pieci ar īsti somisku temperamentu apveltīti aktieri un mūziķu grupa. Pats Smedss kopā ar saviem draugiem dīdžeju Pietu Pietiainenu, balss mākslinieku Juhu Valkeapē un grafiķi Tero Nauhu dāvās festivālam viesistabas formāta mūziklu „Bērni, putni un puķes”, kas veltīts katolicismam un iedvesmojies no Asīzes Franciska dzīves gaitām. Tomēr neceriet uz biogrāfiskiem faktiem un svētsvinīgumu – šinī mūziklā savijas gan ekstātisks pankroks, gan sentimentāli itāļu hiti, gan naivisms un kārtīgs somu cinisms, un patiesībā tas īsti nepadodas nedz žanriskai, nedz kādai citai klasifikācijai. 

Mācību gada sākumu aicinām atzīmēt, dāvinot saviem lielajiem bērniem jaunā cirka izrādi „Cirks tuvplānā”, kuras autors un izpildītājs ir ēnu teātra meistars, iluzionists, spēkavīrs un objektu manipulators Jani Nutinens, kompānijas Circo Aereo dibinātājs un mākslinieciskā dvēsele. Ar pavisam ikdienišķām krāmu bodēs uzietām lietām Jani rada aizraujošu un nedaudz nostalģisku sapnim un bērnības atmiņām līdzīgu pasauli, kurā brīnumi pienāk tik tuvu, ka tos var sajust un sataustīt. Šī izrāde noteikti atvērs ne tikai spuraino pusaudžu, bet arī viņu vecāku sirdis.

Beidzot festivālā viesojas mūsdienu dejas kulta horeogrāfs, radikālais konceptuālists Žeroms Bels no Parīzes, kas kopā ar budistu, klasiskās khon dejas meistaru Pičetu Klunčunu no Bangkokas ir radījis izrādi „Pičets Klunčuns un es”. Pāris gadu laikā tā ir kļuvusi par Eiropas teātra festivālu hitu un nu tiek izrādīta arī pie mums. Humors ir neatņemama Bela mākslas sastāvdaļa, taču šinī izrādē, šķiet, tas uzplaukst viskrāšņāk. Ja vēlaties paklausīties viedu sarunu ar dejas elementiem un pie reizes kārtīgi izsmieties, nāciet skatīties Žeromu Belu. Humorpilns ir arī starptautiski pazīstamākā igauņu horeogrāfa Marta Kangro spožais solo „can’t get no/satisfaction” par mākslinieka un skatītāja savstarpējo atkarību, kas pierāda, ka laba izrāde, tāpat kā labs festivāls, ir ne tikai mākslinieku, bet arī skatītāju nopelns.

Pagājušā gada ungāru teātra Notikums noteikti ir kinorežisora Kornela Mundruco izrāde celtniecības konteinerā „Frankenšteina projekts”, kas pamatoti nosaukts par īstu režijas un aktierspēles meistardarbu. Šo izrādi iesakām visiem teātra gardēžiem, jo tās sižets un dramaturģija pārsteidz ar grodumu, profesionālie aktieri un amatieri – ar savstarpējo saspēli, bet īpaši sulīga ir realitātes un fikcijas saplūsme mazajā vagoniņā un kino estētikas klātbūtne teātrī.  Kornela Mundruco kontā ir Kannu festivāla balva filmai "Delta", kas tiks demonstrēta divos bezmaksas seansos. 

Un kopā ar visām šīm zvaigznēm – mūsējie! Tas ir īpaši iepriecinoši. Inese Mičule un Valters Sīlis pirmizrādei programmā „Prove II” gatavo savus jaunos iestudējumus. Ineses Mičules „...stāsti man par...” būs muzikāla izrāde retro noskaņās par jauniem mūziķiem, kas meklē, atrod un pazaudē viens otru, lai beigās atkal satiktos īstā kāzu ballē. Mūzika šinī izrādē, iespējams, neapklusīs ne mirkli. Valtera Sīļa „Oāzē”, savukārt, ir drosmīga un aizrautīga spēle, kas noris uz nenovēršamas pasaules bojāejas fona un kuras laikā aktieri kopā ar skatītājiem nospēlē mīļākās izrādes, nodzied skaistākās dziesmas un izlasa saturīgākās grāmatas. Mārtiņa Eihes Liepājas teātrī iestudētā „Kauja pie...” aicina doties skarbā un līdz mielēm patiesā ceļojumā uz skolu un iepazīties ar Liepājas teātra aktieru kursa studentiem, kurus teātra kritiķis Normunds Naumanis ir nosaucis par „ārkārtīgi interesantiem tipāžiem”.